Publikačná činnosť

 
 
 

 

Rozprávky do tmy

„Keď sa deti dajú dokopy, zvyčajne sa im podarí parádna vec. I v tejto knihe sa dali dokopy nevidiace deti so slabozrakými a spolu so spisovateľom zostavili jedinečnú knihu, ktorá nemá obdobu na Slovensku... a ktovie, kde ešte! Rozprávky sú venované všetkým nevidiacim a slabovidiacim deťom na svete...“

Súbor 24 rozprávok je exkurzom do ríše každodenných situácií a príbehov, ktoré sa stávajú v bežnom svete, no vďaka koreniu rozprávok a pohľadu autora sa bežný svet mení na rozprávkový a upúta čitateľa svojským čarom. Veď posúďte, vďaka takej inakosti sa z obyčajnej chladničky stane ambulancia ORL, laminátovú podlahu z Poľska nepremôže stádo lykožrútov a mnohé ďalšie.

Autor poskytol priestor nevidiacim deťom a deťom so zvyškami zraku, aby plne participovali na vzniku tejto knihy, čím im aspoň na chvíľu doprial pocit dôležitosti, potrebnosti. Vďaka tejto spolupráci môžeme dnes hovoriť o jedinečnosti tejto knihy nielen v rámci Slovenska. A čo je dôležité, táto kniha okrem vedomostí, slovnej zásoby, humoru, podnetov a mnohých iných atribútov prináša i niečo naviac a to je ľudskosť. A tá je (nielen v rozprávkach) mimoriadne potrebná a vzácna!

Knihu do života uvádza spevák Peter Nagy na jedinečnom krste v Literárnej kaviarni Panta Rhei.  Je potrebné pripomenúť, že spolu s knihou v tlačenej podobe, vychádza i kniha v braillovom písme pre nevidiace deti. To preto, aby sme poukázali, že ešte stále platí "...bez práce nie sú koláče!" a v rozprávke i buchty :)

O zmysle a unikátnosti tejto knihy svedčia i "proroctvá", ktoré o Rozprávkach do tmy napísali pán Milan Lasica a pani Adela Banášová.

„Táto knižka je dôkazom, že aj nevidiaci vidia. A možno aj také veci, ktoré my nevidíme.“  

Milan Lasica

„Často považujeme za hendikepovaných tých, ktorí nie sú ako my. Keď nevidia svet tak, ako ho vidímemy. Niekedy si však hovorím, že vidieť je jedna vec, ale videné pochopiť je vec druhá. Mnohí veci vidíme, považujeme ich za realitu, ale nechápeme ju. Naše vnímanie je často také hrubohmotné, že nevidíme ďalšie vrstvy okolitej reality a sme vnímaním nevidomejší než ľudia bez fyzického zraku. Vnútorný zrak môže byť o to citlivejší a vnímavejší, o čo nás nerozptyľuje vizuálny smog naokolo. Som mimoriadne zvedavá, čo tieto deti svojím duševným zrakom vidia, a verím, že to budeme my s naším hendikepom schopní pochopiť.“

Adela Banášová

Ján Pochanič

-       spisovateľ, pedagóg a lektor pôsobiaci prevažne v oblasti tvorivej dramatiky a čitateľskej gramotnosti detí. Počas svojho literárneho pôsobenia získal mnohé ocenenia na domácich i zahraničných súťažiach a festivaloch (2 x laureát Chalupkovho Brezna, 6 x zlaté pásmo, absolútny víťaz Ceny Modrého slona, 2 x cena primátora mesta Ilava a pod.).

Z jeho doterajšej tvorby vyberáme: rozprávkové 2 CD Abeceda na diskotéke, knižná publikácia Písmenkoví detektívi, či kniha pre najmenších Klopi-klop na Jabĺčkové kráľovstvo.